Gå till innehållet

Svårfunna märken samlade i en butik

Märken som är svåra att hitta i ditt land – samlade i en butik

Hjälp och kontakt
  • Sverige (SEK kr)
Medpak
Konto Vagn
  • Vitaminer och kosttillskott
    • Vitaminer och kosttillskott
    • Aminosyror

      Aminosyror

      Alla Aminosyror →
      • L-Arginin
      • L-Karnitin
      • L-Karnosin
      • L-Citrullin
      • L-Glutation
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl cystein (NAC)
      • Alla Aminosyror →
    • Antioxidanter

      Antioxidanter

      Alla Antioxidanter →
      • Alfa-liponsyra
      • Astaxantin
      • Koenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein och zeaxantin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Örter

      Örter

      Alla Örter →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Kattklor (Uña de Gato)
      • Kurkumin och gurkmeja
      • Maskrosrot
      • Djävulsklo
      • Echinacea
      • Vitlök
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Såghämma
      • Rödklöver
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • Alla Örter →
    • Mineraler

      Mineraler

      Alla Mineraler →
      • Krom
      • Kalcium
      • Jod
      • Järn
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Kiseldioxid
      • Zink
      • Alla Mineraler →
    • Vitaminer

      Vitaminer

      Alla Vitaminer →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskolja och omega-fettsyror (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Gröna livsmedel och superfoods
    Alla Vitaminer och kosttillskott →
  • Hälsomål
    • Hälsomål
    • Hjärna och kognitiva funktioner
    • Skelett, leder och brosk
    • Hjärta och kärl
    • Detox och rening
    • Matsmältningssystemet
    • Energi
    • Ögon och syn
    • Hår, hud och naglar
    • Immunsystemet
    • Njurar och urinvägar
    • Andningsvägar
    • Sömn
    • Viktnedgång
    • Mäns hälsa
    • Kvinnors hälsa
    Alla Hälsomål →
  • Sport
    • Sport
    • Kolhydrater

      Kolhydrater

      Alla Kolhydrater →
      • Carbo
      • Energigeler
      • Isotoniska drycker
    • Kreatin

      Kreatin

      Alla Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pre-workout

      Pre-workout

      Alla Pre-workout →
      • Pre-workout stimulanter
      • Pre-workout pump
      • Pre-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alla Proteinpulver →
      • Växtprotein
      • Vassleproteinblandningar
      • Vassleproteinkoncentrat (WPC)
      • Vassleproteinisolat (WPI)
    • Viktökning

      Viktökning

      Alla Viktökning →
      • Gainers
    • Fettförbrännare
    • Återhämtning
    • Testosteronförstärkare
    Alla Sport →
  • Skönhet
    • Skönhet
    • Bad och dusch

      Bad och dusch

      Alla Bad och dusch →
      • Badtillbehör
      • Badbomber och salter
      • Kroppsskrubb
      • Duschgeler
      • Tvålar
    • Kroppskosmetika

      Kroppskosmetika

      Alla Kroppskosmetika →
      • Deodoranter och antiperspiranter
      • Lotioner, smör, krämer och kroppsoljer
    • Ansiktskosmetika

      Ansiktskosmetika

      Alla Ansiktskosmetika →
      • Ögonkrämer
      • Ansiktskrämer
      • Ansiktssyror, oljor och serum
      • Ansiktsrengöring
      • Hydrolater, dimma och toners
      • Masker och lera
    • Händer och fötter

      Händer och fötter

      Alla Händer och fötter →
      • Behandlingar för liktorn, förhårdnader och hallux
      • Fotvård
      • Handvård
    • Hårkosmetika

      Hårkosmetika

      Alla Hårkosmetika →
      • Balsam
      • Hårfärgning
      • Hårmasker
      • Håroljer, serum och sprayer
      • Schampon
    • Intimhygien

      Intimhygien

      Alla Intimhygien →
      • Geler och tvålar
      • Bindor, trosskydd, tamponger
    • Munvård

      Munvård

      Alla Munvård →
      • Munsköljmedel
      • Tandborstar
      • Tandkräm
      • Ersättningsborsthuvuden
    • Solskydd

      Solskydd

      Alla Solskydd →
      • Solkrämer, lotioner
    Alla Skönhet →
  • Smink
    • Smink
    • Ansiktssmink

      Ansiktssmink

      Alla Ansiktssmink →
      • BB- och CC-krämer
      • Foundations
      • Kuddefoundations
      • Annat ansiktssmink
    • Läppsmink

      Läppsmink

      Alla Läppsmink →
      • Läppstift
      • Läppfärger och läppglans
      • Läppvård
    • Ögonsmink

      Ögonsmink

      Alla Ögonsmink →
      • Mascara
    • Sminkverktyg och tillbehör
    Alla Smink →
  • Mamma och bebis
    • Mamma och bebis
    • Graviditet och moderskap

      Graviditet och moderskap

      Alla Graviditet och moderskap →
      • Graviditetsplanering och tester
      • Graviditetsvård
      • Hälsa under graviditeten
      • Amning
      • Hud- och kroppsvård
    • Matning av barn

      Matning av barn

      Alla Matning av barn →
      • Flasknappar
      • Nappflaskor
      • Muggar
      • Matningstillbehör
      • Matförvaring
    • Barns hälsa
    • Barnhygien
    • Barnnäring
    • Nappar
    Alla Mamma och bebis →
  • Hem
    • Hem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alla Aromaterapi →
      • Diffusorer och förnebulare
      • Eteriska oljeset
      • Individuella eteriska oljor
      • Doftoljor
      • Rökelsepinnar
    • Hörselskydd

      Hörselskydd

      Alla Hörselskydd →
      • Hörselkåpor
      • Öronpropptillbehör
      • Öronproppar
    • Hemvård och städning

      Hemvård och städning

      Alla Hemvård och städning →
      • Badrumsstädning
      • Eco Zone 🍃
      • Köksstädning
      • Tvättmedel
      • Universalrengöringsmedel
      • Luktneutraliserare
    • Skydd mot insekter och fästingar

      Skydd mot insekter och fästingar

      Alla Skydd mot insekter och fästingar →
      • Elektroniska fästingavvisare
      • Insektsmedel
    • Husdjur

      Husdjur

      Alla Husdjur →
      • Djurtillbehör
      • Djurmat och godsaker
      • Djurvård och hygien
      • Kosttillskott för djur
      • Fästing- och loppskydd
    • Bastuutrustning

      Bastuutrustning

      Alla Bastuutrustning →
      • Bastu eterisk olja
      • Bastuverktyg och utrustning
    • Vattenfiltrering och flaskor

      Vattenfiltrering och flaskor

      Alla Vattenfiltrering och flaskor →
      • Vattenflaskor
      • Vattenfilter
    Alla Hem →
  • Hälsa
    • Hälsa
    • Hälsokost & näring

      Hälsokost & näring

      Alla Hälsokost & näring →
      • Drycker & dryckesblandningar
      • Frukost & flingor
      • Kaffe & te
      • Matolja & vinäger
      • Hälsodrycker & juice
      • Hälsosamma mellanmål
      • Örter & kryddor
      • Sylt, honung & söta pålägg
      • Nötsmör
      • Pasta & nudlar
      • Såser & kryddor
      • Sportnäring
      • Sockeralternativ
      • Alla Hälsokost & näring →
    • Intimhälsa

      Intimhälsa

      Alla Intimhälsa →
      • Kondomer
      • Glidmedel & intimvård
      • Vuxenprodukter
    • Medicinsk utrustning & tester
    Alla Hälsa →
  • Varumärken
    • Varumärken
    • Våra varumärken
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Toppvarumärken
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nya varumärken
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alla Varumärken →

    Märken

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Rea
  • Immunsäsongen
  1. Hem
  2. Vitaminer och kosttillskott
  3. Hälsoämnen
  4. Sömn

Sömn

(97 produkter)
  • Hjärna och kognitiva funktioner
  • Skelett, leder och brosk
  • Hjärta och kärl
  • Detox och rening
  • Matsmältningssystemet
  • Energi
  • Ögon och syn
  • Hår, hud och naglar
  • Immunsystemet
  • Njurar och urinvägar
  • Andningsvägar
  • Sömn
  • Viktnedgång
  • Mäns hälsa
  • Kvinnors hälsa
  • Mest relevant
  • Bästsäljare
  • Alfabetiskt, A–Ö
  • Alfabetiskt, Ö–A
  • Pris, lågt till högt
  • Pris, högt till lågt
  • Datum, gammalt till nytt
  • Datum, nytt till gammalt
Visa som

  • vitaminer, mineraler, probiotika och hudvård inför hösten




    Se nu
  • Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets

    Vitaler's

    Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 tabletter

    27 reviews
    Ordinarie pris 53,59 kr
    Enhetspris0,89 kr vardera
    Visa detaljer
  • Ostrovit Melatonin 1 mg - 180 Tablets
    10% rabatt

    Ostrovit

    Ostrovit Melatonin 1 mg - 180 tabletter

    10 reviews
    Försäljningspris 41,74 kr Ordinarie pris 46,39 kr
    Enhetspris0,23 kr vardera
    Visa detaljer
  • Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets

    Vitaler's

    Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets

    14 reviews
    Ordinarie pris 65,39 kr
    Enhetspris0,27 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Tryptofan 500 mg - 60 kapslar

    10 reviews
    Ordinarie pris 89,29 kr
    Enhetspris1,49 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Double Strength L-Theanine 200 mg - 60 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Dubbelstyrka L-Theanine 200 mg - 60 kapslar

    5 reviews
    Ordinarie pris 183,39 kr
    Enhetspris3,06 kr vardera
    Visa detaljer
  • Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness L-Tryptofan 500 mg - 100 vegokapslar

    4 reviews
    Ordinarie pris 103,59 kr
    Enhetspris1,04 kr vardera
    Visa detaljer
  • Hepatica Pure Glycine - 250 g

    Hepatica

    Hepatica Ren glycin - 250 g

    7 reviews
    Ordinarie pris 71,39 kr
    Enhetspris285,56 kr /kg
    Visa detaljer
  • Medverita Berberis 400 mg - 120 Capsules

    Medverita

    Medverita Berberis 400 mg - 120 kapslar

    3 reviews
    Ordinarie pris 63,09 kr
    Enhetspris0,53 kr vardera
    Visa detaljer
  • Life Extension Melatonin 6 Hour Timed Release 750 mcg - 60 Tablets
    Slut

    Life Extension

    Life Extension Melatonin 6 timmars tidsinställd frisättning 750 mcg - 60 tabletter

    6 reviews
    Ordinarie pris 145,29 kr
    Enhetspris2,42 kr vardera
    Visa detaljer
  • Life Extension Fast-Acting Liquid Melatonin - 59 ml Life Extension Fast-Acting Liquid Melatonin - 59 ml
    Slut

    Life Extension

    Life Extension Snabbverkande flytande melatonin - 59 ml

    7 reviews
    Ordinarie pris 171,39 kr
    Enhetspris290,49 kr /100ml
    Visa detaljer
  • Life Extension Melatonin 3 mg - 60 Veg Capsules Life Extension Melatonin 3 mg - 60 Veg Capsules
    Slut

    Life Extension

    Life Extension Melatonin 3 mg - 60 vegokapslar

    4 reviews
    Ordinarie pris 151,19 kr
    Enhetspris2,52 kr vardera
    Visa detaljer
  • Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules

    Medverita

    Medverita Tryptofan 250 mg - 100 kapslar

    3 reviews
    Ordinarie pris 57,19 kr
    Enhetspris0,57 kr vardera
    Visa detaljer
  • Haya Labs Melatonin Time Release 5 mg - 60 Tablets
    Slut

    Haya Labs

    Haya Labs Melatonin Time Release 5 mg - 60 tabletter

    3 reviews
    Ordinarie pris 63,09 kr
    Enhetspris1,05 kr vardera
    Visa detaljer
  • Aliness Melatonin PLUS 1 mg - 100 Tablets Aliness Melatonin PLUS 1 mg - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Melatonin PLUS 1 mg - 100 tabletter

    3 reviews
    Ordinarie pris 66,69 kr
    Enhetspris0,67 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson Low Dose Melatonin - 120 Capsules Swanson Low Dose Melatonin - 120 Capsules

    Swanson

    Swanson Lågdos melatonin - 120 kapslar

    6 reviews
    Ordinarie pris 49,99 kr
    Enhetspris0,42 kr vardera
    Visa detaljer
  • Haya Labs Melatonin 4 mg - 60 Capsules
    Slut

    Haya Labs

    Haya Labs Melatonin 4 mg - 60 kapslar

    1 review
    Ordinarie pris 61,89 kr
    Enhetspris1,03 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Valerianarot 500 mg - 100 vegokapslar

    2 reviews
    Ordinarie pris 107,09 kr
    Enhetspris1,07 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Sleep - 90 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Sömn - 90 vegokapslar

    3 reviews
    Ordinarie pris 261,99 kr
    Enhetspris2,91 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules
    Slut

    Swanson

    Swanson Sleep Essentials - 60 vegokapslar

    5 reviews
    Ordinarie pris 92,79 kr
    Enhetspris1,55 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g

    Now Foods

    Now Foods Glycin rent pulver - 454 g

    3 reviews
    Ordinarie pris 258,39 kr
    Enhetspris569,14 kr /kg
    Visa detaljer
  • Now Foods Melatonin 3 mg - 180 Lozenges
    Slut

    Now Foods

    Now Foods Melatonin 3 mg - 180 sugtabletter

    7 reviews
    Ordinarie pris 115,39 kr
    Enhetspris0,64 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson Cat's Claw 500 mg - 250 Capsules Swanson Cat's Claw 500 mg - 250 Capsules

    Swanson

    Swanson Kattklon 500 mg - 250 kapslar

    3 reviews
    Ordinarie pris 203,59 kr
    Enhetspris0,81 kr vardera
    Visa detaljer
  • Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules

    Medica Herbs

    Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 kapslar

    1 review
    Ordinarie pris 76,19 kr
    Enhetspris1,27 kr vardera
    Visa detaljer
  • Föregående
  • Sida 1 / 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • Nästa

Förstå sömnlöshet och vikten av sömnhälsa

Sömnlöshet är en komplex sömnstörning som inte bara påverkar förmågan att somna utan också sömnens kvalitet, djup, och längd. När sömnen är rastlös, intermittent, och ytlig, lyckas den inte tillgodose kroppens behov av r Ecover y, vilket leder till kronisk trötthet, svaghet, och svår känslomässig belastning. På Medpak, förstår vi sömnens avgörande roll för den allmänna hälsan och erbjuder lösningar för att stödja bättre sömnmönster.

Vanliga orsaker till sömnlöshet

Medan sömnlöshet en gång i tiden främst förknippades med äldre individer, har livsstilsförändringar lett till en ökning av sömnproblem bland yngre befolkningar. Vanliga orsaker inkluderar:

  • Miljöfaktorer (värme, buller, starkt ljus)
  • Ångestsjukdomar och depressiva tillstånd
  • Stress och interpersonella svårigheter
  • Medicinska tillstånd (t.ex., nokturi)
  • Överdriven användning av koffein, alkohol, och vissa mediciner
  • Skiftarbete och förändringar i tidszon
  • Hormonella förändringar (t.ex.g., klimakteriet)

Sömnens avgörande roll för hälsa och välbefinnande

Sömn är ett grundläggande kroppsligt behov, lika viktigt som mat och vatten. Den spelar en viktig roll i:

  1. Cellulär regenerering: Sömn är avgörande för kroppens förmåga att regenerera nya celler.
  2. Mental funktion: Brist på sömn kan allvarligt försämra kognitiva förmågor, vilket leder till desorientering och försämrade reflexer.
  3. Emotionell stabilitet: Otillräcklig sömn kan öka känsligheten för ångest TiB stress, och minnesproblem.
  4. Fysisk hälsa: Kroniska sömnproblem kan leda till minskad immunitet och ökad risk för olika hälsoproblem, inklusive hjärtattacker och stroke.
  5. Mental hälsa: Sömnlöshet kan avsevärt öka risken för depression.

Sömnlöshetens inverkan på livskvaliteten kan vara djupgående, och överträffar ofta effekterna av många andra hälsotillstånd.

Effektiva strategier för att bekämpa sömnlöshet

På Medpak, rekommenderar vi ett holistiskt tillvägagångssätt för att förbättra sömnhälsan:

  1. Sömnhygien:
    • Undvik koffein minst sex timmar före sänggåendet
    • Sluta med ansträngande motion tre timmar före sänggåendet
    • Begränsa exponeringen för starka ljuskällor (e.g., skärmar) före sänggåendet
  2. Stimuluskontroll:
    • Använd sängen endast för sömn
    • Undvik tupplurar på dagen
    • Gå bara och lägg dig när du är riktigt trött
  3. Livsstilsjusteringar:
    • Upprätthåll ett regelbundet sömnschema
    • Öka den totala fysiska aktiviteten
    • Hantera stress och undvik konfrontationer före läggdags
  4. Naturliga botemedel:
    • Överväg örtmediciner eller avslappnande teer 2-3 timmar före sänggåendet
    • Utforska melatonintillskott för att eventuellt förkorta den tid som krävs för att somna

Medpaks strategi för att stödja sömnhälsa

På Medpak, erbjuder vi en rad naturliga sömnmedel och kosttillskott som är utformade för att stödja hälsosamma sömnmönster:

  • Melatonintillskott: För att hjälpa till att reglera sömn-väckningscykler
  • Växtbaserade sömnformler: Innehåller ingredienser som valerianarot, kamomill, och passionsblomma
  • Magnesiumtillskott: För att stödja avslappning och sömnkvalitet
  • L-Theanine: En aminosyra som kan främja avslappning utan sömnighet

Vi uppmuntrar dig att utforska vår sleep health collection för att hitta rätt lösningar för dina behov. Kom ihåg, att även om våra produkter kan bidra till bättre sömn, är det viktigt att ta itu med underliggande orsaker och upprätthålla god sömnhygien.

Investera i din sömnhälsa Toda y med Medpaks naturliga sömnlösningar. Bättre sömn leder till förbättrad allmän hälsa, förbättrad kognitiv funktion, och en högre livskvalitet. Ta det första steget mot vilsamma nätter och energiska dagar.

Medpak

Upptäck Medpak – din pålitliga destination för premium hälso- och wellnessprodukter sedan 2014. Vi erbjuder noggrant utvalda kosttillskott, fitnesstillbehör och kosmetika från Kraków, Polen till kunder i hela Europa.

  • Facebook
  • Instagram
  • Sverige (SEK kr)

Information

  • Integritetspolicy
  • Returpolicy
  • Användarvillkor
  • Ångerrätt
  • Föreslå en produkt

Kundtjänst

  • Om oss
  • Betalningsinformation
  • Fraktinformation
  • Returer och byten
  • Impressum
  • Blogg
  • Vår grossistwebbplats
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-post: info@medpak.shop

Mån–Fre: 08:00-16:00

Kontakta oss nu

© 2026 Medpak.
Accepterade betalningsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Välj alternativ

Artikeln har lagts till i din varukorg.

Visa varukorg