Gå till innehållet

Svårfunna märken samlade i en butik

Märken som är svåra att hitta i ditt land – samlade i en butik

Hjälp och kontakt
  • Sverige (SEK kr)
Medpak
Konto Vagn
  • Vitaminer och kosttillskott
    • Vitaminer och kosttillskott
    • Aminosyror

      Aminosyror

      Alla Aminosyror →
      • L-Arginin
      • L-Karnitin
      • L-Karnosin
      • L-Citrullin
      • L-Glutation
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl cystein (NAC)
      • Alla Aminosyror →
    • Antioxidanter

      Antioxidanter

      Alla Antioxidanter →
      • Alfa-liponsyra
      • Astaxantin
      • Koenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein och zeaxantin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Örter

      Örter

      Alla Örter →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Kattklor (Uña de Gato)
      • Kurkumin och gurkmeja
      • Maskrosrot
      • Djävulsklo
      • Echinacea
      • Vitlök
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Såghämma
      • Rödklöver
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • Alla Örter →
    • Mineraler

      Mineraler

      Alla Mineraler →
      • Krom
      • Kalcium
      • Jod
      • Järn
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Kiseldioxid
      • Zink
      • Alla Mineraler →
    • Vitaminer

      Vitaminer

      Alla Vitaminer →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskolja och omega-fettsyror (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Gröna livsmedel och superfoods
    Alla Vitaminer och kosttillskott →
  • Hälsomål
    • Hälsomål
    • Hjärna och kognitiva funktioner
    • Skelett, leder och brosk
    • Hjärta och kärl
    • Detox och rening
    • Matsmältningssystemet
    • Energi
    • Ögon och syn
    • Hår, hud och naglar
    • Immunsystemet
    • Njurar och urinvägar
    • Andningsvägar
    • Sömn
    • Viktnedgång
    • Mäns hälsa
    • Kvinnors hälsa
    Alla Hälsomål →
  • Sport
    • Sport
    • Kolhydrater

      Kolhydrater

      Alla Kolhydrater →
      • Carbo
      • Energigeler
      • Isotoniska drycker
    • Kreatin

      Kreatin

      Alla Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pre-workout

      Pre-workout

      Alla Pre-workout →
      • Pre-workout stimulanter
      • Pre-workout pump
      • Pre-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alla Proteinpulver →
      • Växtprotein
      • Vassleproteinblandningar
      • Vassleproteinkoncentrat (WPC)
      • Vassleproteinisolat (WPI)
    • Viktökning

      Viktökning

      Alla Viktökning →
      • Gainers
    • Fettförbrännare
    • Återhämtning
    • Testosteronförstärkare
    Alla Sport →
  • Skönhet
    • Skönhet
    • Bad och dusch

      Bad och dusch

      Alla Bad och dusch →
      • Badtillbehör
      • Badbomber och salter
      • Kroppsskrubb
      • Duschgeler
      • Tvålar
    • Kroppskosmetika

      Kroppskosmetika

      Alla Kroppskosmetika →
      • Deodoranter och antiperspiranter
      • Lotioner, smör, krämer och kroppsoljer
    • Ansiktskosmetika

      Ansiktskosmetika

      Alla Ansiktskosmetika →
      • Ögonkrämer
      • Ansiktskrämer
      • Ansiktssyror, oljor och serum
      • Ansiktsrengöring
      • Hydrolater, dimma och toners
      • Masker och lera
    • Händer och fötter

      Händer och fötter

      Alla Händer och fötter →
      • Behandlingar för liktorn, förhårdnader och hallux
      • Fotvård
      • Handvård
    • Hårkosmetika

      Hårkosmetika

      Alla Hårkosmetika →
      • Balsam
      • Hårfärgning
      • Hårmasker
      • Håroljer, serum och sprayer
      • Schampon
    • Intimhygien

      Intimhygien

      Alla Intimhygien →
      • Geler och tvålar
      • Bindor, trosskydd, tamponger
    • Munvård

      Munvård

      Alla Munvård →
      • Munsköljmedel
      • Tandborstar
      • Tandkräm
      • Ersättningsborsthuvuden
    • Solskydd

      Solskydd

      Alla Solskydd →
      • Solkrämer, lotioner
    Alla Skönhet →
  • Smink
    • Smink
    • Ansiktssmink

      Ansiktssmink

      Alla Ansiktssmink →
      • BB- och CC-krämer
      • Foundations
      • Kuddefoundations
      • Annat ansiktssmink
    • Läppsmink

      Läppsmink

      Alla Läppsmink →
      • Läppstift
      • Läppfärger och läppglans
      • Läppvård
    • Ögonsmink

      Ögonsmink

      Alla Ögonsmink →
      • Mascara
    • Sminkverktyg och tillbehör
    Alla Smink →
  • Mamma och bebis
    • Mamma och bebis
    • Graviditet och moderskap

      Graviditet och moderskap

      Alla Graviditet och moderskap →
      • Graviditetsplanering och tester
      • Graviditetsvård
      • Hälsa under graviditeten
      • Amning
      • Hud- och kroppsvård
    • Matning av barn

      Matning av barn

      Alla Matning av barn →
      • Flasknappar
      • Nappflaskor
      • Muggar
      • Matningstillbehör
      • Matförvaring
    • Barns hälsa
    • Barnhygien
    • Barnnäring
    • Nappar
    Alla Mamma och bebis →
  • Hem
    • Hem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alla Aromaterapi →
      • Diffusorer och förnebulare
      • Eteriska oljeset
      • Individuella eteriska oljor
      • Doftoljor
      • Rökelsepinnar
    • Hörselskydd

      Hörselskydd

      Alla Hörselskydd →
      • Hörselkåpor
      • Öronpropptillbehör
      • Öronproppar
    • Hemvård och städning

      Hemvård och städning

      Alla Hemvård och städning →
      • Badrumsstädning
      • Eco Zone 🍃
      • Köksstädning
      • Tvättmedel
      • Universalrengöringsmedel
      • Luktneutraliserare
    • Skydd mot insekter och fästingar

      Skydd mot insekter och fästingar

      Alla Skydd mot insekter och fästingar →
      • Elektroniska fästingavvisare
      • Insektsmedel
    • Husdjur

      Husdjur

      Alla Husdjur →
      • Djurtillbehör
      • Djurmat och godsaker
      • Djurvård och hygien
      • Kosttillskott för djur
      • Fästing- och loppskydd
    • Bastuutrustning

      Bastuutrustning

      Alla Bastuutrustning →
      • Bastu eterisk olja
      • Bastuverktyg och utrustning
    • Vattenfiltrering och flaskor

      Vattenfiltrering och flaskor

      Alla Vattenfiltrering och flaskor →
      • Vattenflaskor
      • Vattenfilter
    Alla Hem →
  • Hälsa
    • Hälsa
    • Hälsokost & näring

      Hälsokost & näring

      Alla Hälsokost & näring →
      • Drycker & dryckesblandningar
      • Frukost & flingor
      • Kaffe & te
      • Matolja & vinäger
      • Hälsodrycker & juice
      • Hälsosamma mellanmål
      • Örter & kryddor
      • Sylt, honung & söta pålägg
      • Nötsmör
      • Pasta & nudlar
      • Såser & kryddor
      • Sportnäring
      • Sockeralternativ
      • Alla Hälsokost & näring →
    • Intimhälsa

      Intimhälsa

      Alla Intimhälsa →
      • Kondomer
      • Glidmedel & intimvård
      • Vuxenprodukter
    • Medicinsk utrustning & tester
    Alla Hälsa →
  • Varumärken
    • Varumärken
    • Våra varumärken
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Toppvarumärken
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nya varumärken
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alla Varumärken →

    Märken

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Rea
  • Immunsäsongen
  1. Hem
  2. Vitaminer och kosttillskott
  3. Mineraler
  4. Järn

Järn

(27 produkter)
  • Krom
  • Kalcium
  • Jod
  • Järn
  • Magnesium
  • Kalium
  • Selen
  • Kiseldioxid
  • Zink
  • Mest relevant
  • Bästsäljare
  • Alfabetiskt, A–Ö
  • Alfabetiskt, Ö–A
  • Pris, lågt till högt
  • Pris, högt till lågt
  • Datum, gammalt till nytt
  • Datum, nytt till gammalt
Visa som

  • vitaminer, mineraler, probiotika och hudvård inför hösten




    Se nu
  • Aliness Iron MicroFerr 25 mg - 100 Tablets Aliness Iron MicroFerr 25 mg - 100 Tablets Aliness Iron MicroFerr 25 mg - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Järn MicroFerr 25 mg - 100 tabletter

    6 reviews
    Ordinarie pris 133,29 kr
    Enhetspris1,33 kr vardera
    Visa detaljer
  • Solgar Gentle Iron 20 mg - 90 Vegetable Capsules

    Solgar

    Solgar Gentle Iron 20 mg - 90 vegetabiliska kapslar

    6 reviews
    Ordinarie pris 211,89 kr
    Enhetspris2,35 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Järn 18 mg - 120 vegokapslar

    3 reviews
    Ordinarie pris 118,99 kr
    Enhetspris0,99 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Iron Complex - 100 Tablets Now Foods Iron Complex - 100 Tablets Now Foods Iron Complex - 100 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Järnkomplex - 100 tabletter

    6 reviews
    Ordinarie pris 120,19 kr
    Enhetspris1,20 kr vardera
    Visa detaljer
  • Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml Aura Herbals Ferradrop – Liquid Iron + Folic Acid - 500 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Ferradrop - flytande järn + folsyra - 500 ml

    4 reviews
    Ordinarie pris 87,99 kr
    Enhetspris175,98 kr /l
    Visa detaljer
  • Vitaler's Iron (Organic Iron) 30 mg - 60 Capsules Vitaler's Iron (Organic Iron) 30 mg - 60 Capsules Vitaler's Iron (Organic Iron) 30 mg - 60 Capsules Vitaler's Iron (Organic Iron) 30 mg - 60 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Ekologiskt järn 30 mg - 60 kapslar

    4 reviews
    Ordinarie pris 68,99 kr
    Enhetspris1,15 kr vardera
    Visa detaljer
  • Doctor's Best High Absorption Iron with Ferrochel 27 mg - 120 Tablets
    5% rabatt

    Doctor's Best

    Doctor's Best Högabsorberande järn med ferrochel 27 mg - 120 tabletter

    2 reviews
    Försäljningspris 158,26 kr Ordinarie pris 166,59 kr
    Enhetspris1,32 kr vardera
    Visa detaljer
  • Skoczylas Iron 3 Forms with Vitamin C - 60 Capsules Skoczylas Iron 3 Forms with Vitamin C - 60 Capsules Skoczylas Iron 3 Forms with Vitamin C - 60 Capsules Skoczylas Iron 3 Forms with Vitamin C - 60 Capsules

    Purelab Marek Skoczylas

    Skoczylas Järn 3 former med C-vitamin - 60 kapslar

    4 reviews
    Ordinarie pris 94,09 kr
    Enhetspris1,57 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson Iron Citrate 25 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Järncitrat 25 mg - 60 kapslar

    1 review
    Ordinarie pris 55,89 kr
    Enhetspris0,93 kr vardera
    Visa detaljer
  • ChildLife Liquid Iron, Natural Berry Flavor - 118 ml ChildLife Liquid Iron, Natural Berry Flavor - 118 ml ChildLife Liquid Iron, Natural Berry Flavor - 118 ml

    ChildLife

    ChildLife flytande järn, naturlig bärsmak - 118 ml

    1 review
    Ordinarie pris 215,79 kr
    Enhetspris1 828,73 kr /l
    Visa detaljer
  • Swanson Albion Ferrochel Iron 18 mg - 180 Capsules

    Swanson

    Swanson Albion Ferrochel Järn 18 mg - 180 kapslar

    2 reviews
    Ordinarie pris 101,19 kr
    Enhetspris0,56 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Iron Complex 27 mg - 100 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Järnkomplex 27 mg - 100 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 153,59 kr
    Enhetspris1,54 kr vardera
    Visa detaljer
  • Solgar Gentle Iron 25 mg US - 180 Vegetable Capsules
    Slut

    Solgar

    Solgar Gentle Iron 25 mg US - 180 vegetabiliska kapslar

    2 reviews
    Ordinarie pris 335,79 kr
    Enhetspris1,87 kr vardera
    Visa detaljer
  • Dr. Jacob's Liposomal Iron, powder - 64 g Dr. Jacob's Liposomal Iron, powder - 64 g Dr. Jacob's Liposomal Iron, powder - 64 g
    10% rabatt

    Dr. Jacob's

    Dr. Jacob's Liposomalt järn, pulver - 64 g

    2 reviews
    Försäljningspris 215,48 kr Ordinarie pris 240,49 kr
    Enhetspris336,69 kr /100g
    Visa detaljer
  • Protego Feminovit Iron - 30 Tablets Protego Feminovit Iron - 30 Tablets Protego Feminovit Iron - 30 Tablets Protego Feminovit Iron - 30 Tablets

    Salvum

    Protego Feminovit Järn - 30 tabletter

    No reviews
    Ordinarie pris 52,29 kr
    Enhetspris1,74 kr vardera
    Visa detaljer
  • Formeds Prenacaps Ferr C+ - 60 Capsules Formeds Prenacaps Ferr C+ - 60 Capsules
    10% rabatt

    Formeds

    Formeds Prenacaps Ferr C+ - 60 kapslar

    No reviews
    Försäljningspris 382,29 kr Ordinarie pris 425,19 kr
    Enhetspris6,37 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson Iron Fumarate 18 mg - 60 Capsules Swanson Iron Fumarate 18 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Järnfumarat 18 mg - 60 kapslar

    1 review
    Ordinarie pris 53,59 kr
    Enhetspris0,89 kr vardera
    Visa detaljer
  • Solgar Gentle Iron 25 mg US - 90 Vegetable Capsules
    Slut

    Solgar

    Solgar Gentle Iron 25 mg US – 90 vegetabiliska kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 142,00 kr
    Enhetspris1,58 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Iron Liquid - 237 ml

    Now Foods

    Now Foods Järn flytande - 237 ml

    3 reviews
    Ordinarie pris 190,59 kr
    Enhetspris804,18 kr /l
    Visa detaljer
  • Veganicity Chelated Iron 24 mg - 90 Tablets Veganicity Chelated Iron 24 mg - 90 Tablets Veganicity Chelated Iron 24 mg - 90 Tablets

    Veganicity

    Veganicity Chelaterat järn 24 mg - 90 tabletter

    No reviews
    Ordinarie pris 111,79 kr
    Enhetspris1,24 kr vardera
    Visa detaljer
  • Aura Herbals FerraCaps Iron 30 mg - 60 Capsules Aura Herbals FerraCaps Iron 30 mg - 60 Capsules

    Aura Herbals

    Aura Herbals FerraCaps Järn 30 mg – 60 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 113,09 kr
    Enhetspris1,88 kr vardera
    Visa detaljer
  • Formeds Powder Ferr C - 43,2 g

    Formeds

    Formeds Pulver Ferr C - 43,2 g

    No reviews
    Ordinarie pris 73,79 kr
    Enhetspris17,08 kr per 10 artiklar
    Visa detaljer
  • Vitalized Iron+ 15 mg - 90 Capsules Vitalized Iron+ 15 mg - 90 Capsules Vitalized Iron+ 15 mg - 90 Capsules

    Vitalized

    Vitalized Iron+ 15 mg - 90 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 296,59 kr
    Enhetspris3,30 kr vardera
    Visa detaljer
  • Föregående
  • Sida 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Nästa

Förstå järnets viktiga roll i kroppen

Järn är ett essentiellt mineral som spelar en avgörande roll för många kroppsfunktioner. Trots dess betydelse är, järnbrist fortfarande en av de vanligaste näringsbristerna i världen. Denna artikel utforskar järnets betydelse i kroppen, orsakerna till och symptomen på järnbrist, och hur man säkerställer en tillräcklig tillförsel av detta viktiga element.

Den grundläggande betydelsen av järn

Människokroppen innehåller cirka 4 gram järn, vilket motsvarar 0,005% av kroppsvikten. Även om järn finns i varje cell, är det mest koncentrerat i hemoglobin och myoglobin, som är avgörande för människans ämnesomsättning. Hemoglobin transporterar syre från lungorna till kroppens vävnader, medan myoglobin ger syre till musklerna. Järn stöder också immunsystemet funktion och övergripande kroppseffektivitet, spelar en viktig roll i både fysisk och mental prestation.

Järnabsorption och påverkande faktorer

Järnabsorption sker främst i tolvfingertarmen, varifrån det transporteras via blod till kroppens celler. Men, järn har relativt låg biotillgänglighet, som kan påverkas ytterligare av flera faktorer:

  • Järnkälla: Hemjärn från animaliska produkter absorberas lättare än icke-hemjärn från växtbaserade livsmedel.
  • Kostkomponenter: Vissa ämnen som fytater och kalcium kan hämma järnabsorptionen.
  • Matsmältningshälsa: Tillstånd som inflammatorisk tarmsjukdom kan minska järnabsorptionen.
  • Mediciner och kosttillskott: Vissa kan störa järnabsorptionen.
  • Absorptionsförbättrare: C-vitamin och andra ämnen kan förbättra järnabsorptionen.

Att känna igen järnbrist: Stadier och symtom

Järnbrist utvecklas vanligen gradvis, genom tre stadier:

  1. Utarmning av järnreserverna
  2. Minskad järntillförsel till erytrocyterna medan blodets hemoglobin förblir normalt
  3. Anemi uppstår när järnbristen blir betydande

Vanliga symtom på järnbrist är bl.a:

  • Ihållande trötthet
  • Andnöd (dyspné)
  • Yrsel och huvudvärk
  • Blek hud
  • Minskad kognitiv funktion

Järntillskott: Att effektivt åtgärda brister

Järntillskott är ett utmärkt sätt att åtgärda brister i kosten. Tillräckliga järnnivåer är avgörande för många kroppsfunktioner, inklusive syretransport, lagring, och användning, samt elektronöverföring. Järntillskott kan stödja immunfunktionen, öka kroppens effektivitet, och förbättra både fysisk och mental prestationsförmåga.

Järnets inverkan på energi och hjärthälsa

Järnbrist kan avsevärt påverka kroppens energianvändningseffektivitet. Det kan leda till arytmier, minskad hjärtfunktion, och till och med hjärtförstoring. Vissa forskare har också föreslagit en potentiell koppling mellan järnbrist och fibromyalgi, ett tillstånd som kännetecknas av kronisk muskel- och ledvärk.

Järn under graviditet: Avgörande för mammans och fostrets hälsa

Under graviditeten, fördubblas behovet av järn på grund av ökad blodvolym och fostrets behov. Järn är nödvändigt för att producera hemoglobin, som transporterar syre till barnets organ och vävnader. Järnbrist under graviditeten kan leda till allvarliga komplikationer, som för tidig födsel, låg födelsevikt, och postnatal depression.

Iron for Children: Stödjer tillväxt och utveckling

Även om spädbarn föds med järnreserver, är ett kontinuerligt intag avgörande för att upprätthålla rätt nivåer för tillväxt och utveckling. Järnbrist i barndomen kan leda till försämrad kognitiv förmåga, ADHD, och andra utvecklingsproblem, vilket understryker vikten av ett tillräckligt järnintag under dessa formativa år.

Järnkällor i kosten

Järn finns i två former i livsmedel:

  • Hemjärn: Finns i animaliska produkter som rött kött, ostron, och fisk, och tas lätt upp av kroppen.
  • Icke-hemjärn: Finns i berikade livsmedel och växtbaserade källor som bönor, spenat, linser, nötter, och torkad frukt. Denna form har lägre biotillgänglighet och kräver mer ansträngning för absorption.

För att säkerställa ett tillräckligt järnintag, rekommenderas att båda typerna ingår i kosten.

Övervakning av järnnivåer

Regelbundna blodprov är det mest effektiva sättet att upptäcka järnbrist innan anemi utvecklas. Referensvärdena för järnkoncentrationen i serum varierar beroende på ålder och kön. Hälsospecialister rekommenderar årliga tester, helst som en del av en omfattande hälsokontroll, för att upptäcka och åtgärda brister tidigt.

Slutsats: Omfamna järn för optimal hälsa

Järn är ett viktigt näringsämne som spelar en avgörande roll i många kroppsfunktioner, från syretransport till energiproduktion. Att upprätthålla tillräckliga järnnivåer är viktigt för den allmänna hälsan, särskilt under graviditet och barndom. Genom att förstå vikten av järn, känna igen bristsymptom, och införliva järnrika livsmedel eller kosttillskott i din kost, kan du stödja din kropps optimala funktion och förebygga järnrelaterade hälsoproblem.

Medpak

Upptäck Medpak – din pålitliga destination för premium hälso- och wellnessprodukter sedan 2014. Vi erbjuder noggrant utvalda kosttillskott, fitnesstillbehör och kosmetika från Kraków, Polen till kunder i hela Europa.

  • Facebook
  • Instagram
  • Sverige (SEK kr)

Information

  • Integritetspolicy
  • Returpolicy
  • Användarvillkor
  • Ångerrätt
  • Föreslå en produkt

Kundtjänst

  • Om oss
  • Betalningsinformation
  • Fraktinformation
  • Returer och byten
  • Impressum
  • Blogg
  • Vår grossistwebbplats
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-post: info@medpak.shop

Mån–Fre: 08:00-16:00

Kontakta oss nu

© 2026 Medpak.
Accepterade betalningsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Välj alternativ

Artikeln har lagts till i din varukorg.

Visa varukorg