Gå till innehållet

Svårfunna märken samlade i en butik

Märken som är svåra att hitta i ditt land – samlade i en butik

Hjälp och kontakt
  • Sverige (SEK kr)
Medpak
Konto Vagn
  • Vitaminer och kosttillskott
    • Vitaminer och kosttillskott
    • Aminosyror

      Aminosyror

      Alla Aminosyror →
      • L-Arginin
      • L-Karnitin
      • L-Karnosin
      • L-Citrullin
      • L-Glutation
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl cystein (NAC)
      • Alla Aminosyror →
    • Antioxidanter

      Antioxidanter

      Alla Antioxidanter →
      • Alfa-liponsyra
      • Astaxantin
      • Koenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein och zeaxantin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Örter

      Örter

      Alla Örter →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Kattklor (Uña de Gato)
      • Kurkumin och gurkmeja
      • Maskrosrot
      • Djävulsklo
      • Echinacea
      • Vitlök
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Såghämma
      • Rödklöver
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • Alla Örter →
    • Mineraler

      Mineraler

      Alla Mineraler →
      • Krom
      • Kalcium
      • Jod
      • Järn
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Kiseldioxid
      • Zink
      • Alla Mineraler →
    • Vitaminer

      Vitaminer

      Alla Vitaminer →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskolja och omega-fettsyror (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Gröna livsmedel och superfoods
    Alla Vitaminer och kosttillskott →
  • Hälsomål
    • Hälsomål
    • Hjärna och kognitiva funktioner
    • Skelett, leder och brosk
    • Hjärta och kärl
    • Detox och rening
    • Matsmältningssystemet
    • Energi
    • Ögon och syn
    • Hår, hud och naglar
    • Immunsystemet
    • Njurar och urinvägar
    • Andningsvägar
    • Sömn
    • Viktnedgång
    • Mäns hälsa
    • Kvinnors hälsa
    Alla Hälsomål →
  • Sport
    • Sport
    • Kolhydrater

      Kolhydrater

      Alla Kolhydrater →
      • Carbo
      • Energigeler
      • Isotoniska drycker
    • Kreatin

      Kreatin

      Alla Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pre-workout

      Pre-workout

      Alla Pre-workout →
      • Pre-workout stimulanter
      • Pre-workout pump
      • Pre-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alla Proteinpulver →
      • Växtprotein
      • Vassleproteinblandningar
      • Vassleproteinkoncentrat (WPC)
      • Vassleproteinisolat (WPI)
    • Viktökning

      Viktökning

      Alla Viktökning →
      • Gainers
    • Fettförbrännare
    • Återhämtning
    • Testosteronförstärkare
    Alla Sport →
  • Skönhet
    • Skönhet
    • Bad och dusch

      Bad och dusch

      Alla Bad och dusch →
      • Badtillbehör
      • Badbomber och salter
      • Kroppsskrubb
      • Duschgeler
      • Tvålar
    • Kroppskosmetika

      Kroppskosmetika

      Alla Kroppskosmetika →
      • Deodoranter och antiperspiranter
      • Lotioner, smör, krämer och kroppsoljer
    • Ansiktskosmetika

      Ansiktskosmetika

      Alla Ansiktskosmetika →
      • Ögonkrämer
      • Ansiktskrämer
      • Ansiktssyror, oljor och serum
      • Ansiktsrengöring
      • Hydrolater, dimma och toners
      • Masker och lera
    • Händer och fötter

      Händer och fötter

      Alla Händer och fötter →
      • Behandlingar för liktorn, förhårdnader och hallux
      • Fotvård
      • Handvård
    • Hårkosmetika

      Hårkosmetika

      Alla Hårkosmetika →
      • Balsam
      • Hårfärgning
      • Hårmasker
      • Håroljer, serum och sprayer
      • Schampon
    • Intimhygien

      Intimhygien

      Alla Intimhygien →
      • Geler och tvålar
      • Bindor, trosskydd, tamponger
    • Munvård

      Munvård

      Alla Munvård →
      • Munsköljmedel
      • Tandborstar
      • Tandkräm
      • Ersättningsborsthuvuden
    • Solskydd

      Solskydd

      Alla Solskydd →
      • Solkrämer, lotioner
    Alla Skönhet →
  • Smink
    • Smink
    • Ansiktssmink

      Ansiktssmink

      Alla Ansiktssmink →
      • BB- och CC-krämer
      • Foundations
      • Kuddefoundations
      • Annat ansiktssmink
    • Läppsmink

      Läppsmink

      Alla Läppsmink →
      • Läppstift
      • Läppfärger och läppglans
      • Läppvård
    • Ögonsmink

      Ögonsmink

      Alla Ögonsmink →
      • Mascara
    • Sminkverktyg och tillbehör
    Alla Smink →
  • Mamma och bebis
    • Mamma och bebis
    • Graviditet och moderskap

      Graviditet och moderskap

      Alla Graviditet och moderskap →
      • Graviditetsplanering och tester
      • Graviditetsvård
      • Hälsa under graviditeten
      • Amning
      • Hud- och kroppsvård
    • Matning av barn

      Matning av barn

      Alla Matning av barn →
      • Flasknappar
      • Nappflaskor
      • Muggar
      • Matningstillbehör
      • Matförvaring
    • Barns hälsa
    • Barnhygien
    • Barnnäring
    • Nappar
    Alla Mamma och bebis →
  • Hem
    • Hem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alla Aromaterapi →
      • Diffusorer och förnebulare
      • Eteriska oljeset
      • Individuella eteriska oljor
      • Doftoljor
      • Rökelsepinnar
    • Hörselskydd

      Hörselskydd

      Alla Hörselskydd →
      • Hörselkåpor
      • Öronpropptillbehör
      • Öronproppar
    • Hemvård och städning

      Hemvård och städning

      Alla Hemvård och städning →
      • Badrumsstädning
      • Eco Zone 🍃
      • Köksstädning
      • Tvättmedel
      • Universalrengöringsmedel
      • Luktneutraliserare
    • Skydd mot insekter och fästingar

      Skydd mot insekter och fästingar

      Alla Skydd mot insekter och fästingar →
      • Elektroniska fästingavvisare
      • Insektsmedel
    • Husdjur

      Husdjur

      Alla Husdjur →
      • Djurtillbehör
      • Djurmat och godsaker
      • Djurvård och hygien
      • Kosttillskott för djur
      • Fästing- och loppskydd
    • Bastuutrustning

      Bastuutrustning

      Alla Bastuutrustning →
      • Bastu eterisk olja
      • Bastuverktyg och utrustning
    • Vattenfiltrering och flaskor

      Vattenfiltrering och flaskor

      Alla Vattenfiltrering och flaskor →
      • Vattenflaskor
      • Vattenfilter
    Alla Hem →
  • Hälsa
    • Hälsa
    • Hälsokost & näring

      Hälsokost & näring

      Alla Hälsokost & näring →
      • Drycker & dryckesblandningar
      • Frukost & flingor
      • Kaffe & te
      • Matolja & vinäger
      • Hälsodrycker & juice
      • Hälsosamma mellanmål
      • Örter & kryddor
      • Sylt, honung & söta pålägg
      • Nötsmör
      • Pasta & nudlar
      • Såser & kryddor
      • Sportnäring
      • Sockeralternativ
      • Alla Hälsokost & näring →
    • Intimhälsa

      Intimhälsa

      Alla Intimhälsa →
      • Kondomer
      • Glidmedel & intimvård
      • Vuxenprodukter
    • Medicinsk utrustning & tester
    Alla Hälsa →
  • Varumärken
    • Varumärken
    • Våra varumärken
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Toppvarumärken
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nya varumärken
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alla Varumärken →

    Märken

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Rea
  • Immunsäsongen
  1. Hem
  2. Vitaminer och kosttillskott
  3. Hälsoämnen

Hälsoämnen

(4738 produkter)
  • Hjärna och kognitiva funktioner
  • Skelett, leder och brosk
  • Hjärta och kärl
  • Detox och rening
  • Matsmältningssystemet
  • Energi
  • Ögon och syn
  • Hår, hud och naglar
  • Immunsystemet
  • Njurar och urinvägar
  • Andningsvägar
  • Sömn
  • Viktnedgång
  • Mäns hälsa
  • Kvinnors hälsa
  • Mest relevant
  • Bästsäljare
  • Alfabetiskt, A–Ö
  • Alfabetiskt, Ö–A
  • Pris, lågt till högt
  • Pris, högt till lågt
  • Datum, gammalt till nytt
  • Datum, nytt till gammalt
Visa som

  • Aura Herbals My Sleep Quick Sleep Onset & Restful Sleep - 60 Capsules Aura Herbals My Sleep Quick Sleep Onset & Restful Sleep - 60 Capsules

    Aura Herbals

    Aura Herbals My Sleep – Snabb insomning och vilsam sömn – 60 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 129,69 kr
    Enhetspris2,16 kr vardera
    Visa detaljer
  • GEONATURALS Silica Iodine - 500 ml
    5% rabatt

    Aliness

    GEONATURALS Silica Iodine – 500 ml

    No reviews
    Försäljningspris 160,64 kr Ordinarie pris 169,09 kr
    Enhetspris321,28 kr /l
    Visa detaljer
  • BeOrganic Ground Arabica Coffee + Reishi BIO - 252 g BeOrganic Ground Arabica Coffee + Reishi BIO - 252 g

    Aliness

    BeOrganic Malet Arabica-kaffe + Reishi BIO – 252 g

    No reviews
    Ordinarie pris 163,29 kr
    Enhetspris647,98 kr /kg
    Visa detaljer
  • NOW Foods Zinc Picolinate 50 mg - 30 Capsules
    Slut

    Now Foods

    Now Foods Zinkpikolinat 50 mg – 30 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 59,49 kr
    Enhetspris1,98 kr vardera
    Visa detaljer
  • Nutrend Flexit Gold Liquid, Passion Fruit - 1000 ml Nutrend Flexit Gold Liquid, Passion Fruit - 1000 ml

    Nutrend

    Nutrend Flexit Gold Liquid, Passionsfrukt – 1000 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 260,79 kr
    Enhetspris260,79 kr /l
    Visa detaljer
  • Now Foods Coenzyme Q10 600 mg Maximum Strength - 60 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Koenzym Q10 600 mg, maximal styrka – 60 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 828,99 kr
    Enhetspris13,82 kr vardera
    Visa detaljer
  • NOW Foods Coenzyme Q10 60 mg - 60 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Koenzym Q10 60 mg – 60 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 155,99 kr
    Enhetspris2,60 kr vardera
    Visa detaljer
  • NOW Foods MSM Powder - 227 g

    Now Foods

    Now Foods MSM-pulver – 227 g

    No reviews
    Ordinarie pris 128,59 kr
    Enhetspris566,48 kr /kg
    Visa detaljer
  • NOW Foods Sports Betaine Powder - 170 g

    Now Foods

    Now Foods Sports Betaine Powder – 170 g

    No reviews
    Ordinarie pris 253,59 kr
    Enhetspris1 491,71 kr /kg
    Visa detaljer
  • Now Foods Omega-3 Mini Gels Fish Oil - 180 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Omega-3 Mini Gels fiskolja – 180 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 236,99 kr
    Enhetspris1,32 kr vardera
    Visa detaljer
  • NOW Foods Psyllium Seed Husk 500 mg - 500 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Psylliumfröskal 500 mg – 500 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 367,99 kr
    Enhetspris0,74 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Vitamin C 1000 mg with Bioflavonoids & Rutin - 500 Capsules

    Now Foods

    Now Foods C-vitamin 1000 mg med bioflavonoider och rutin – 500 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 519,19 kr
    Enhetspris1,04 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Spirulina 500 mg - 200 Tablets
    5% rabatt

    Now Foods

    Now Foods Spirulina 500 mg – 200 tabletter

    No reviews
    Försäljningspris 134,53 kr Ordinarie pris 141,69 kr
    Enhetspris0,67 kr vardera
    Visa detaljer
  • Activlab Chromium Horizon - 60 Tablets

    Activlab

    Activlab Chromium Horizon – 60 tabletter

    No reviews
    Ordinarie pris 55,89 kr
    Enhetspris0,93 kr vardera
    Visa detaljer
  • Aliness ALLHydrate Electrolytes Senior Orange - 300 g

    Aliness - Medicaline

    Aliness ALLHydrate Electrolytes Senior Orange – 300 g

    No reviews
    Ordinarie pris 177,39 kr
    Enhetspris591,30 kr /kg
    Visa detaljer
  • NOW Foods Psyllium Husks Whole - 340 g

    Now Foods

    Now Foods Hela psylliumskal – 340 g

    No reviews
    Ordinarie pris 193,99 kr
    Enhetspris570,56 kr /kg
    Visa detaljer
  • Now Foods Glucosamine & MSM Vegetarian - 120 Capsules
    10% rabatt

    Now Foods

    Now Foods Glukosamin & MSM Vegetarian – 120 kapslar

    No reviews
    Försäljningspris 192,93 kr Ordinarie pris 214,39 kr
    Enhetspris1,61 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods PQQ 20 mg Energy - 30 Capsules
    Slut

    Now Foods

    Now Foods PQQ 20 mg Energy – 30 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 226,19 kr
    Enhetspris7,54 kr vardera
    Visa detaljer
  • Aliness Liposol Fish Collagen Liquid - 250 ml

    Aliness - Medicaline

    Aliness Liposol Flytande fiskkollagen – 250 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 222,69 kr
    Enhetspris890,76 kr /l
    Visa detaljer
  • NOW Foods Potassium Gluconate Powder - 454 g

    Now Foods

    Now Foods Kaliumglukonatpulver – 454 g

    No reviews
    Ordinarie pris 276,19 kr
    Enhetspris
    Visa detaljer
  • NOW Foods Inositol Powder - 226 g

    Now Foods

    Now Foods Inositolpulver – 226 g

    No reviews
    Ordinarie pris 291,79 kr
    Enhetspris1 291,11 kr /kg
    Visa detaljer
  • NOW Foods Alpha Lipoic Acid ALA 250 mg - 120 Capsules
    Slut
    5% rabatt

    Now Foods

    Now Foods Alfa-liponsyra ALA 250 mg – 120 kapslar

    No reviews
    Försäljningspris 266,69 kr Ordinarie pris 280,99 kr
    Enhetspris
    Visa detaljer
  • NOW Foods L-Theanine Pure Powder - 28 g

    Now Foods

    Now Foods L-teanin, rent pulver – 28 g

    No reviews
    Ordinarie pris 285,79 kr
    Enhetspris1 020,68 kr /100g
    Visa detaljer
  • Now Foods Full Spectrum Mineral Caps - 240 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Fullspektrum-mineralkapslar – 240 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 347,79 kr
    Enhetspris1,45 kr vardera
    Visa detaljer
  • Föregående
  • Sida 183 / 198
  • 1
  • …
  • 181
  • 182
  • 183
  • 184
  • 185
  • …
  • 198
  • Nästa

Vanliga hälsoproblem och effektiva förebyggande strategier

Hälsoproblem, som sträcker sig från mindre åkommor till kroniska tillstånd, kan påverka vårt dagliga liv avsevärt. Att förstå dessa vanliga hälsoutmaningar och lära sig hur man förebygger dem är avgörande för att upprätthålla ett optimalt välbefinnande. I denna omfattande guide, kommer vi att utforska de vanligaste hälsoproblemen som påverkar människor Toda y och ge praktiska strategier för förebyggande och hantering.

De vanligaste hälsoproblemen som påverkar människor Toda y

Statistisk forskning har identifierat flera hälsoproblem som påverkar en stor del av befolkningen. Dessa inkluderar:

  • Förkylning och influensa: Virusinfektioner som påverkar andningsorganen
  • Smärta i rörelseapparaten: Inklusive ryggsmärta, nacksmärta, och ledbesvär
  • Sömnstörningar: Såsom sömnlöshet, sömnapné, och restless leg syndrome
  • Matsmältningsproblem: Inklusive halsbränna, gastroesofageal refluxsjukdom (GERD), förstoppning, och irritabelt tarmsyndrom (IBS)
  • Huvudvärk och migrän: Allt från spänningshuvudvärk till försvagande migrän
  • Allergier: Både säsongs- och matrelaterade
  • Psykiska problem: Inklusive depression, ångest, och stressrelaterade sjukdomar
  • Kardiovaskulära problem: Som högt blodtryck och högt kolesterol
  • Viktkontroll: Inklusive fetma och relaterade ämnesomsättningssjukdomar
  • Hudåkommor: Som akne, eksem, och psoriasis

Intressant nog har, studier visat att kvinnor är mer benägna att rapportera de flesta hälsoproblem, med undantag för högt blodtryck och högt kolesterol, som oftare rapporteras av män.

Effektiva strategier för att förebygga sjukdomar

Det är omöjligt att helt undvika alla sjukdomar, men en hälsosam livsstil kan avsevärt minska risken för att utveckla många vanliga hälsoproblem. Här är några viktiga strategier för att bibehålla optimal hälsa:

1. Balanserad kost

En välbalanserad kost är avgörande för att bibehålla ett starkt immunförsvar och en god allmän hälsa. Fokusera på:

  • Att äta en mängd olika frukter och grönsaker
  • Att välja fullkorn framför raffinerade kolhydrater
  • Att äta magert protein och hälsosamma fetter
  • Begränsa bearbetade livsmedel och tillsatt socker

För dem som kämpar för att tillgodose sina näringsbehov enbart genom kosten, vår Vitaminer & Supplements kollektion erbjuder en rad produkter för att stödja optimal näring.

2. Regelbunden fysisk aktivitet

Motion är viktigt för att bibehålla fysisk och psykisk hälsa. Sikta på:

  • Minst 150 minuters aerobisk aktivitet av måttlig intensitet per vecka
  • Styrketräning minst två gånger i veckan
  • Flexibilitets- och balansövningar

3. Tillräcklig sömn

God sömn är avgörande för den allmänna hälsan och välbefinnandet. För att förbättra sömnen:

  • Håll dig till ett konsekvent sömnschema
  • Skapa en avslappnande rutin vid läggdags
  • Se till att din sömnmiljö är bekväm och främjar vila

För dem som kämpar med sömnproblem, vår Sleep Support collection erbjuder naturliga lösningar för att främja bättre sömnkvalitet.

4. Stresshantering

Kronisk stress kan påverka både den fysiska och psykiska hälsan negativt. Prova dessa stressreducerande tekniker:

  • Mindfulness-meditation
  • Djupandningsövningar
  • Yoga eller tai chi
  • Aromaterapi med lugnande eteriska oljor

5. Regelbundna hälsokontroller

Förebyggande vård är nyckeln till att upptäcka potentiella hälsoproblem tidigt. Se till att göra det:

  • Planera regelbundna hälsokontroller hos din vårdgivare
  • Håll dig uppdaterad omrekommenderade undersökningar och vaccinationer
  • Övervaka ditt blodtryck, kolesterol, och blodsockernivåer

Stödja den allmänna hälsan med kosttillskott och supermat

En balanserad kost bör vara grunden för god hälsa, men, kosttillskott och supermat kan ge ytterligare stöd:

  • Multivitaminer: För att fylla eventuella näringsluckor
  • Omega-3-fettsyror: För hjärt- och hjärnhälsa
  • Probiotika: För att stödja matsmältningen och immunförsvaret
  • Superlivsmedel: Som bär, bladgrönsaker, och nötter för deras höga näringstäthet

Vikten av avgiftning

Regelbunden avgiftning kan hjälpa till att befria kroppen från skadliga toxiner som kan bidra till olika hälsoproblem. Överväg:

  • Öka vattenintaget för att stödja naturliga avgiftningsprocesser
  • Ät mat som är rik på antioxidanter
  • Utforska skonsamma avgiftningsprogram under professionell vägledning

Slutsats: Ett holistiskt synsätt på hälsa

Genom att ta itu med vanliga hälsoproblem genom en kombination av förebyggande strategier, balanserad kost, regelbunden motion, och riktade kosttillskott vid behov, kan du avsevärt förbättra ditt allmänna välbefinnande. Kom ihåg att hälsa är en resa, inte en destination, och att små, konsekventa steg kan leda till betydande förbättringar över tid.

Även om dessa strategier kan hjälpa till att förebygga många vanliga hälsoproblem, är det viktigt att rådgöra med vårdpersonal för personlig rådgivning, särskilt när det gäller kroniska tillstånd eller specifika hälsoproblem. Genom att ha ett proaktivt förhållningssätt till din hälsa, kan du förbättra din livskvalitet och minska effekterna av vanliga sjukdomar på dina dagliga aktiviteter.

Medpak

Upptäck Medpak – din pålitliga destination för premium hälso- och wellnessprodukter sedan 2014. Vi erbjuder noggrant utvalda kosttillskott, fitnesstillbehör och kosmetika från Kraków, Polen till kunder i hela Europa.

  • Facebook
  • Instagram
  • Sverige (SEK kr)

Information

  • Integritetspolicy
  • Returpolicy
  • Användarvillkor
  • Ångerrätt
  • Föreslå en produkt

Kundtjänst

  • Om oss
  • Betalningsinformation
  • Fraktinformation
  • Returer och byten
  • Impressum
  • Blogg
  • Vår grossistwebbplats
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-post: info@medpak.shop

Mån–Fre: 08:00-16:00

Kontakta oss nu

© 2026 Medpak.
Accepterade betalningsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Välj alternativ

Artikeln har lagts till i din varukorg.

Visa varukorg