Gå till innehållet

Svårfunna märken samlade i en butik

Märken som är svåra att hitta i ditt land – samlade i en butik

Hjälp och kontakt
  • Sverige (SEK kr)
Medpak
Konto Vagn
  • Vitaminer och kosttillskott
    • Vitaminer och kosttillskott
    • Aminosyror

      Aminosyror

      Alla Aminosyror →
      • L-Arginin
      • L-Karnitin
      • L-Karnosin
      • L-Citrullin
      • L-Glutation
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl cystein (NAC)
      • Alla Aminosyror →
    • Antioxidanter

      Antioxidanter

      Alla Antioxidanter →
      • Alfa-liponsyra
      • Astaxantin
      • Koenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein och zeaxantin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Örter

      Örter

      Alla Örter →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Kattklor (Uña de Gato)
      • Kurkumin och gurkmeja
      • Maskrosrot
      • Djävulsklo
      • Echinacea
      • Vitlök
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Såghämma
      • Rödklöver
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • Alla Örter →
    • Mineraler

      Mineraler

      Alla Mineraler →
      • Krom
      • Kalcium
      • Jod
      • Järn
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Kiseldioxid
      • Zink
      • Alla Mineraler →
    • Vitaminer

      Vitaminer

      Alla Vitaminer →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskolja och omega-fettsyror (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Gröna livsmedel och superfoods
    Alla Vitaminer och kosttillskott →
  • Hälsomål
    • Hälsomål
    • Hjärna och kognitiva funktioner
    • Skelett, leder och brosk
    • Hjärta och kärl
    • Detox och rening
    • Matsmältningssystemet
    • Energi
    • Ögon och syn
    • Hår, hud och naglar
    • Immunsystemet
    • Njurar och urinvägar
    • Andningsvägar
    • Sömn
    • Viktnedgång
    • Mäns hälsa
    • Kvinnors hälsa
    Alla Hälsomål →
  • Sport
    • Sport
    • Kolhydrater

      Kolhydrater

      Alla Kolhydrater →
      • Carbo
      • Energigeler
      • Isotoniska drycker
    • Kreatin

      Kreatin

      Alla Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pre-workout

      Pre-workout

      Alla Pre-workout →
      • Pre-workout stimulanter
      • Pre-workout pump
      • Pre-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alla Proteinpulver →
      • Växtprotein
      • Vassleproteinblandningar
      • Vassleproteinkoncentrat (WPC)
      • Vassleproteinisolat (WPI)
    • Viktökning

      Viktökning

      Alla Viktökning →
      • Gainers
    • Fettförbrännare
    • Återhämtning
    • Testosteronförstärkare
    Alla Sport →
  • Skönhet
    • Skönhet
    • Bad och dusch

      Bad och dusch

      Alla Bad och dusch →
      • Badtillbehör
      • Badbomber och salter
      • Kroppsskrubb
      • Duschgeler
      • Tvålar
    • Kroppskosmetika

      Kroppskosmetika

      Alla Kroppskosmetika →
      • Deodoranter och antiperspiranter
      • Lotioner, smör, krämer och kroppsoljer
    • Ansiktskosmetika

      Ansiktskosmetika

      Alla Ansiktskosmetika →
      • Ögonkrämer
      • Ansiktskrämer
      • Ansiktssyror, oljor och serum
      • Ansiktsrengöring
      • Hydrolater, dimma och toners
      • Masker och lera
    • Händer och fötter

      Händer och fötter

      Alla Händer och fötter →
      • Behandlingar för liktorn, förhårdnader och hallux
      • Fotvård
      • Handvård
    • Hårkosmetika

      Hårkosmetika

      Alla Hårkosmetika →
      • Balsam
      • Hårfärgning
      • Hårmasker
      • Håroljer, serum och sprayer
      • Schampon
    • Intimhygien

      Intimhygien

      Alla Intimhygien →
      • Geler och tvålar
      • Bindor, trosskydd, tamponger
    • Munvård

      Munvård

      Alla Munvård →
      • Munsköljmedel
      • Tandborstar
      • Tandkräm
      • Ersättningsborsthuvuden
    • Solskydd

      Solskydd

      Alla Solskydd →
      • Solkrämer, lotioner
    Alla Skönhet →
  • Smink
    • Smink
    • Ansiktssmink

      Ansiktssmink

      Alla Ansiktssmink →
      • BB- och CC-krämer
      • Foundations
      • Kuddefoundations
      • Annat ansiktssmink
    • Läppsmink

      Läppsmink

      Alla Läppsmink →
      • Läppstift
      • Läppfärger och läppglans
      • Läppvård
    • Ögonsmink

      Ögonsmink

      Alla Ögonsmink →
      • Mascara
    • Sminkverktyg och tillbehör
    Alla Smink →
  • Mamma och bebis
    • Mamma och bebis
    • Graviditet och moderskap

      Graviditet och moderskap

      Alla Graviditet och moderskap →
      • Graviditetsplanering och tester
      • Graviditetsvård
      • Hälsa under graviditeten
      • Amning
      • Hud- och kroppsvård
    • Matning av barn

      Matning av barn

      Alla Matning av barn →
      • Flasknappar
      • Nappflaskor
      • Muggar
      • Matningstillbehör
      • Matförvaring
    • Barns hälsa
    • Barnhygien
    • Barnnäring
    • Nappar
    Alla Mamma och bebis →
  • Hem
    • Hem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alla Aromaterapi →
      • Diffusorer och förnebulare
      • Eteriska oljeset
      • Individuella eteriska oljor
      • Doftoljor
      • Rökelsepinnar
    • Hörselskydd

      Hörselskydd

      Alla Hörselskydd →
      • Hörselkåpor
      • Öronpropptillbehör
      • Öronproppar
    • Hemvård och städning

      Hemvård och städning

      Alla Hemvård och städning →
      • Badrumsstädning
      • Eco Zone 🍃
      • Köksstädning
      • Tvättmedel
      • Universalrengöringsmedel
      • Luktneutraliserare
    • Skydd mot insekter och fästingar

      Skydd mot insekter och fästingar

      Alla Skydd mot insekter och fästingar →
      • Elektroniska fästingavvisare
      • Insektsmedel
    • Husdjur

      Husdjur

      Alla Husdjur →
      • Djurtillbehör
      • Djurmat och godsaker
      • Djurvård och hygien
      • Kosttillskott för djur
      • Fästing- och loppskydd
    • Bastuutrustning

      Bastuutrustning

      Alla Bastuutrustning →
      • Bastu eterisk olja
      • Bastuverktyg och utrustning
    • Vattenfiltrering och flaskor

      Vattenfiltrering och flaskor

      Alla Vattenfiltrering och flaskor →
      • Vattenflaskor
      • Vattenfilter
    Alla Hem →
  • Hälsa
    • Hälsa
    • Hälsokost & näring

      Hälsokost & näring

      Alla Hälsokost & näring →
      • Drycker & dryckesblandningar
      • Frukost & flingor
      • Kaffe & te
      • Matolja & vinäger
      • Hälsodrycker & juice
      • Hälsosamma mellanmål
      • Örter & kryddor
      • Sylt, honung & söta pålägg
      • Nötsmör
      • Pasta & nudlar
      • Såser & kryddor
      • Sportnäring
      • Sockeralternativ
      • Alla Hälsokost & näring →
    • Intimhälsa

      Intimhälsa

      Alla Intimhälsa →
      • Kondomer
      • Glidmedel & intimvård
      • Vuxenprodukter
    • Medicinsk utrustning & tester
    Alla Hälsa →
  • Varumärken
    • Varumärken
    • Våra varumärken
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Toppvarumärken
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nya varumärken
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alla Varumärken →

    Märken

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Rea
  • Immunsäsongen
  1. Hem
  2. Vitaminer och kosttillskott
  3. Hälsoämnen

Hälsoämnen

(4738 produkter)
  • Hjärna och kognitiva funktioner
  • Skelett, leder och brosk
  • Hjärta och kärl
  • Detox och rening
  • Matsmältningssystemet
  • Energi
  • Ögon och syn
  • Hår, hud och naglar
  • Immunsystemet
  • Njurar och urinvägar
  • Andningsvägar
  • Sömn
  • Viktnedgång
  • Mäns hälsa
  • Kvinnors hälsa
  • Mest relevant
  • Bästsäljare
  • Alfabetiskt, A–Ö
  • Alfabetiskt, Ö–A
  • Pris, lågt till högt
  • Pris, högt till lågt
  • Datum, gammalt till nytt
  • Datum, nytt till gammalt
Visa som

  • Aura Herbals Digestive Enzymes 150 mg, DigeZyme® - 60 Capsules Aura Herbals Digestive Enzymes 150 mg, DigeZyme® - 60 Capsules
    10% rabatt
    Nyhet

    Aura Herbals

    Aura Herbals Digestive Enzymes 150 mg, DigeZyme® – 60 kapslar

    No reviews
    Försäljningspris 96,37 kr Ordinarie pris 107,09 kr
    Enhetspris1,61 kr vardera
    Visa detaljer
  • BestLab BestCreatine Powder, Lemon - 500 g
    Nyhet

    BestLab

    BestLab BestCreatine-pulver, citron – 500 g

    No reviews
    Ordinarie pris 267,89 kr
    Enhetspris535,78 kr /kg
    Visa detaljer
  • Invent Farm Limfo Max, Drops - 100 ml
    Nyhet

    Invent Farm

    Invent Farm Limfo Max, droppar – 100 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 211,89 kr
    Enhetspris2 118,90 kr /l
    Visa detaljer
  • Olimp Labs Whey Protein Complex 100%, Strawberry Matcha - 700 g
    5% rabatt
    Nyhet

    Olimp Labs

    Olimp Labs Whey Protein Complex 100 %, Strawberry Matcha – 700 g

    No reviews
    Försäljningspris 265,49 kr Ordinarie pris 279,79 kr
    Enhetspris379,27 kr /kg
    Visa detaljer
  • Olimp Labs Whey Protein Complex 100%, Chocolate Royale - 700 g
    5% rabatt
    Nyhet

    Olimp Labs

    Olimp Labs Whey Protein Complex 100 %, Chocolate Royale – 700 g

    No reviews
    Försäljningspris 265,49 kr Ordinarie pris 279,79 kr
    Enhetspris379,27 kr /kg
    Visa detaljer
  • EkoToTu Candvir - 100 ml EkoToTu Candvir - 100 ml
    15% rabatt

    EkoToTu

    EkoToTu Candvir - 100 ml

    No reviews
    Försäljningspris 106,00 kr Ordinarie pris 125,00 kr
    Enhetspris1 060,00 kr /l
    Visa detaljer
  • Medverita Magnesium Taurate + P-5-P - 50 Capsules
    6% rabatt

    Medverita

    Medverita Magnesiumtaurat + P-5-P – 50 kapslar

    No reviews
    Försäljningspris 115,44 kr Ordinarie pris 122,59 kr
    Enhetspris2,31 kr vardera
    Visa detaljer
  • OstroVit Glucosamine + MSM + Chondroitin + Vitamin C - 90 Tablets
    Slut

    OstroVit

    OstroVit Glukosamin + MSM + Kondroitin + C-vitamin – 90 tabletter

    No reviews
    Ordinarie pris 117,89 kr
    Enhetspris1,31 kr vardera
    Visa detaljer
  • Haya Labs Glutathione 250 mg - 60 Vegan Capsules

    Haya Labs

    Haya Labs Glutation 250 mg – 60 veganska kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 120,19 kr
    Enhetspris2,00 kr vardera
    Visa detaljer
  • Haya Labs Complete Collagen, Type I, II & III - 260 g
    Slut

    Haya Labs

    Haya Labs Complete Collagen, typ I, II och III – 260 g

    No reviews
    Ordinarie pris 147,59 kr
    Enhetspris567,65 kr /kg
    Visa detaljer
  • Bolero Stick, Orange - 3 g

    Bolero

    Bolero Stick, apelsin – 3 g

    No reviews
    Ordinarie pris 5,79 kr
    Enhetspris5,79 kr vardera
    Visa detaljer
  • BeKeto Ketolytes Electrolytes, Tropical Mango - 200 g BeKeto Ketolytes Electrolytes, Tropical Mango - 200 g
    30% rabatt

    BeKeto

    BeKeto Ketolytes Elektrolyter, tropisk mango – 200 g

    No reviews
    Försäljningspris 177,43 kr Ordinarie pris 254,89 kr
    Enhetspris887,15 kr /kg
    Visa detaljer
  • Vitaler's Collagen 15000 mg, Berry - 500 ml Vitaler's Collagen 15000 mg, Berry - 500 ml Vitaler's Collagen 15000 mg, Berry - 500 ml

    Vitaler's

    Vitaler's Collagen 15 000 mg, bär – 500 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 333,49 kr
    Enhetspris666,98 kr /l
    Visa detaljer
  • Starpharma Electrolytes, Lemon-Lime - 20 Effervescent Tablets

    Starpharma

    Starpharma Electrolytes, citron-lime – 20 brusande tabletter

    No reviews
    Ordinarie pris 40,39 kr
    Enhetspris2,02 kr vardera
    Visa detaljer
  • Olini Cherry Vinegar - 250 ml

    Olini

    Olini körsbärsvinäger – 250 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 240,39 kr
    Enhetspris961,56 kr /l
    Visa detaljer
  • Olini Omega-3 for Kids, Raspberry-Blueberry - 100 ml
    Slut

    Olini

    Olini Omega-3 för barn, hallon-blåbär – 100 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 347,79 kr
    Enhetspris3 477,90 kr /l
    Visa detaljer
  • Olini Cod Liver Oil - 250 ml

    Olini

    Olini torskleverolja – 250 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 347,79 kr
    Enhetspris1 391,16 kr /l
    Visa detaljer
  • Olini Beet Kvass - 500 ml Olini Beet Kvass - 500 ml

    Olini

    Olini Betkvass – 500 ml

    No reviews
    Ordinarie pris 158,79 kr
    Enhetspris317,58 kr /l
    Visa detaljer
  • Aura Herbals Vitamin B Complex Forte - 90 Capsules Aura Herbals Vitamin B Complex Forte - 90 Capsules Aura Herbals Vitamin B Complex Forte - 90 Capsules

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin B-komplex Forte – 90 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 152,39 kr
    Enhetspris1,69 kr vardera
    Visa detaljer
  • Activlab Pharma Magnesium + Vitamin B6 + D3 - 50 Capsules

    Activlab

    Activlab Pharma Magnesium + Vitamin B6 + D3 – 50 kapslar

    1 review
    Ordinarie pris 37,99 kr
    Enhetspris0,76 kr vardera
    Visa detaljer
  • Activlab Pharma Magnesium Forte B6 - 60 Capsules
    5% rabatt

    Activlab

    Activlab Pharma Magnesium Forte B6 – 60 kapslar

    No reviews
    Försäljningspris 42,80 kr Ordinarie pris 45,19 kr
    Enhetspris0,71 kr vardera
    Visa detaljer
  • OstroVit Inulin from Chicory (Prebiotic) - 500 g OstroVit Inulin from Chicory (Prebiotic) - 500 g
    Slut

    OstroVit

    OstroVit Inulin från cikoria (prebiotikum) – 500 g

    No reviews
    Ordinarie pris 85,79 kr
    Enhetspris171,58 kr /kg
    Visa detaljer
  • OstroVit Omega 3-6-9 - 90 Capsules OstroVit Omega 3-6-9 - 90 Capsules
    Slut

    OstroVit

    OstroVit Omega 3-6-9 – 90 kapslar

    3 reviews
    Ordinarie pris 95,19 kr
    Enhetspris1,06 kr vardera
    Visa detaljer
  • Activlab Pharma NAC (N-Acetyl-L-Cysteine), Lemon - 20 Effervescent Tablets
    Slut

    Activlab Pharma

    Activlab Pharma NAC (N-acetyl-L-cystein), citron – 20 brustabletter

    No reviews
    Ordinarie pris 40,39 kr
    Enhetspris2,02 kr vardera
    Visa detaljer
  • Föregående
  • Sida 181 / 198
  • 1
  • …
  • 179
  • 180
  • 181
  • 182
  • 183
  • …
  • 198
  • Nästa

Vanliga hälsoproblem och effektiva förebyggande strategier

Hälsoproblem, som sträcker sig från mindre åkommor till kroniska tillstånd, kan påverka vårt dagliga liv avsevärt. Att förstå dessa vanliga hälsoutmaningar och lära sig hur man förebygger dem är avgörande för att upprätthålla ett optimalt välbefinnande. I denna omfattande guide, kommer vi att utforska de vanligaste hälsoproblemen som påverkar människor Toda y och ge praktiska strategier för förebyggande och hantering.

De vanligaste hälsoproblemen som påverkar människor Toda y

Statistisk forskning har identifierat flera hälsoproblem som påverkar en stor del av befolkningen. Dessa inkluderar:

  • Förkylning och influensa: Virusinfektioner som påverkar andningsorganen
  • Smärta i rörelseapparaten: Inklusive ryggsmärta, nacksmärta, och ledbesvär
  • Sömnstörningar: Såsom sömnlöshet, sömnapné, och restless leg syndrome
  • Matsmältningsproblem: Inklusive halsbränna, gastroesofageal refluxsjukdom (GERD), förstoppning, och irritabelt tarmsyndrom (IBS)
  • Huvudvärk och migrän: Allt från spänningshuvudvärk till försvagande migrän
  • Allergier: Både säsongs- och matrelaterade
  • Psykiska problem: Inklusive depression, ångest, och stressrelaterade sjukdomar
  • Kardiovaskulära problem: Som högt blodtryck och högt kolesterol
  • Viktkontroll: Inklusive fetma och relaterade ämnesomsättningssjukdomar
  • Hudåkommor: Som akne, eksem, och psoriasis

Intressant nog har, studier visat att kvinnor är mer benägna att rapportera de flesta hälsoproblem, med undantag för högt blodtryck och högt kolesterol, som oftare rapporteras av män.

Effektiva strategier för att förebygga sjukdomar

Det är omöjligt att helt undvika alla sjukdomar, men en hälsosam livsstil kan avsevärt minska risken för att utveckla många vanliga hälsoproblem. Här är några viktiga strategier för att bibehålla optimal hälsa:

1. Balanserad kost

En välbalanserad kost är avgörande för att bibehålla ett starkt immunförsvar och en god allmän hälsa. Fokusera på:

  • Att äta en mängd olika frukter och grönsaker
  • Att välja fullkorn framför raffinerade kolhydrater
  • Att äta magert protein och hälsosamma fetter
  • Begränsa bearbetade livsmedel och tillsatt socker

För dem som kämpar för att tillgodose sina näringsbehov enbart genom kosten, vår Vitaminer & Supplements kollektion erbjuder en rad produkter för att stödja optimal näring.

2. Regelbunden fysisk aktivitet

Motion är viktigt för att bibehålla fysisk och psykisk hälsa. Sikta på:

  • Minst 150 minuters aerobisk aktivitet av måttlig intensitet per vecka
  • Styrketräning minst två gånger i veckan
  • Flexibilitets- och balansövningar

3. Tillräcklig sömn

God sömn är avgörande för den allmänna hälsan och välbefinnandet. För att förbättra sömnen:

  • Håll dig till ett konsekvent sömnschema
  • Skapa en avslappnande rutin vid läggdags
  • Se till att din sömnmiljö är bekväm och främjar vila

För dem som kämpar med sömnproblem, vår Sleep Support collection erbjuder naturliga lösningar för att främja bättre sömnkvalitet.

4. Stresshantering

Kronisk stress kan påverka både den fysiska och psykiska hälsan negativt. Prova dessa stressreducerande tekniker:

  • Mindfulness-meditation
  • Djupandningsövningar
  • Yoga eller tai chi
  • Aromaterapi med lugnande eteriska oljor

5. Regelbundna hälsokontroller

Förebyggande vård är nyckeln till att upptäcka potentiella hälsoproblem tidigt. Se till att göra det:

  • Planera regelbundna hälsokontroller hos din vårdgivare
  • Håll dig uppdaterad omrekommenderade undersökningar och vaccinationer
  • Övervaka ditt blodtryck, kolesterol, och blodsockernivåer

Stödja den allmänna hälsan med kosttillskott och supermat

En balanserad kost bör vara grunden för god hälsa, men, kosttillskott och supermat kan ge ytterligare stöd:

  • Multivitaminer: För att fylla eventuella näringsluckor
  • Omega-3-fettsyror: För hjärt- och hjärnhälsa
  • Probiotika: För att stödja matsmältningen och immunförsvaret
  • Superlivsmedel: Som bär, bladgrönsaker, och nötter för deras höga näringstäthet

Vikten av avgiftning

Regelbunden avgiftning kan hjälpa till att befria kroppen från skadliga toxiner som kan bidra till olika hälsoproblem. Överväg:

  • Öka vattenintaget för att stödja naturliga avgiftningsprocesser
  • Ät mat som är rik på antioxidanter
  • Utforska skonsamma avgiftningsprogram under professionell vägledning

Slutsats: Ett holistiskt synsätt på hälsa

Genom att ta itu med vanliga hälsoproblem genom en kombination av förebyggande strategier, balanserad kost, regelbunden motion, och riktade kosttillskott vid behov, kan du avsevärt förbättra ditt allmänna välbefinnande. Kom ihåg att hälsa är en resa, inte en destination, och att små, konsekventa steg kan leda till betydande förbättringar över tid.

Även om dessa strategier kan hjälpa till att förebygga många vanliga hälsoproblem, är det viktigt att rådgöra med vårdpersonal för personlig rådgivning, särskilt när det gäller kroniska tillstånd eller specifika hälsoproblem. Genom att ha ett proaktivt förhållningssätt till din hälsa, kan du förbättra din livskvalitet och minska effekterna av vanliga sjukdomar på dina dagliga aktiviteter.

Medpak

Upptäck Medpak – din pålitliga destination för premium hälso- och wellnessprodukter sedan 2014. Vi erbjuder noggrant utvalda kosttillskott, fitnesstillbehör och kosmetika från Kraków, Polen till kunder i hela Europa.

  • Facebook
  • Instagram
  • Sverige (SEK kr)

Information

  • Integritetspolicy
  • Returpolicy
  • Användarvillkor
  • Ångerrätt
  • Föreslå en produkt

Kundtjänst

  • Om oss
  • Betalningsinformation
  • Fraktinformation
  • Returer och byten
  • Impressum
  • Blogg
  • Vår grossistwebbplats
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-post: info@medpak.shop

Mån–Fre: 08:00-16:00

Kontakta oss nu

© 2026 Medpak.
Accepterade betalningsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Välj alternativ

Artikeln har lagts till i din varukorg.

Visa varukorg