Gå till innehållet

Svårfunna märken samlade i en butik

Märken som är svåra att hitta i ditt land – samlade i en butik

Hjälp och kontakt
  • Sverige (SEK kr)
Medpak
Konto Vagn
  • Vitaminer och kosttillskott
    • Vitaminer och kosttillskott
    • Aminosyror

      Aminosyror

      Alla Aminosyror →
      • L-Arginin
      • L-Karnitin
      • L-Karnosin
      • L-Citrullin
      • L-Glutation
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl cystein (NAC)
      • Alla Aminosyror →
    • Antioxidanter

      Antioxidanter

      Alla Antioxidanter →
      • Alfa-liponsyra
      • Astaxantin
      • Koenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein och zeaxantin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Örter

      Örter

      Alla Örter →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Kattklor (Uña de Gato)
      • Kurkumin och gurkmeja
      • Maskrosrot
      • Djävulsklo
      • Echinacea
      • Vitlök
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Såghämma
      • Rödklöver
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • Alla Örter →
    • Mineraler

      Mineraler

      Alla Mineraler →
      • Krom
      • Kalcium
      • Jod
      • Järn
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Kiseldioxid
      • Zink
      • Alla Mineraler →
    • Vitaminer

      Vitaminer

      Alla Vitaminer →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskolja och omega-fettsyror (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Gröna livsmedel och superfoods
    Alla Vitaminer och kosttillskott →
  • Hälsomål
    • Hälsomål
    • Hjärna och kognitiva funktioner
    • Skelett, leder och brosk
    • Hjärta och kärl
    • Detox och rening
    • Matsmältningssystemet
    • Energi
    • Ögon och syn
    • Hår, hud och naglar
    • Immunsystemet
    • Njurar och urinvägar
    • Andningsvägar
    • Sömn
    • Viktnedgång
    • Mäns hälsa
    • Kvinnors hälsa
    Alla Hälsomål →
  • Sport
    • Sport
    • Kolhydrater

      Kolhydrater

      Alla Kolhydrater →
      • Carbo
      • Energigeler
      • Isotoniska drycker
    • Kreatin

      Kreatin

      Alla Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pre-workout

      Pre-workout

      Alla Pre-workout →
      • Pre-workout stimulanter
      • Pre-workout pump
      • Pre-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alla Proteinpulver →
      • Växtprotein
      • Vassleproteinblandningar
      • Vassleproteinkoncentrat (WPC)
      • Vassleproteinisolat (WPI)
    • Viktökning

      Viktökning

      Alla Viktökning →
      • Gainers
    • Fettförbrännare
    • Återhämtning
    • Testosteronförstärkare
    Alla Sport →
  • Skönhet
    • Skönhet
    • Bad och dusch

      Bad och dusch

      Alla Bad och dusch →
      • Badtillbehör
      • Badbomber och salter
      • Kroppsskrubb
      • Duschgeler
      • Tvålar
    • Kroppskosmetika

      Kroppskosmetika

      Alla Kroppskosmetika →
      • Deodoranter och antiperspiranter
      • Lotioner, smör, krämer och kroppsoljer
    • Ansiktskosmetika

      Ansiktskosmetika

      Alla Ansiktskosmetika →
      • Ögonkrämer
      • Ansiktskrämer
      • Ansiktssyror, oljor och serum
      • Ansiktsrengöring
      • Hydrolater, dimma och toners
      • Masker och lera
    • Händer och fötter

      Händer och fötter

      Alla Händer och fötter →
      • Behandlingar för liktorn, förhårdnader och hallux
      • Fotvård
      • Handvård
    • Hårkosmetika

      Hårkosmetika

      Alla Hårkosmetika →
      • Balsam
      • Hårfärgning
      • Hårmasker
      • Håroljer, serum och sprayer
      • Schampon
    • Intimhygien

      Intimhygien

      Alla Intimhygien →
      • Geler och tvålar
      • Bindor, trosskydd, tamponger
    • Munvård

      Munvård

      Alla Munvård →
      • Munsköljmedel
      • Tandborstar
      • Tandkräm
      • Ersättningsborsthuvuden
    • Solskydd

      Solskydd

      Alla Solskydd →
      • Solkrämer, lotioner
    Alla Skönhet →
  • Smink
    • Smink
    • Ansiktssmink

      Ansiktssmink

      Alla Ansiktssmink →
      • BB- och CC-krämer
      • Foundations
      • Kuddefoundations
      • Annat ansiktssmink
    • Läppsmink

      Läppsmink

      Alla Läppsmink →
      • Läppstift
      • Läppfärger och läppglans
      • Läppvård
    • Ögonsmink

      Ögonsmink

      Alla Ögonsmink →
      • Mascara
    • Sminkverktyg och tillbehör
    Alla Smink →
  • Mamma och bebis
    • Mamma och bebis
    • Graviditet och moderskap

      Graviditet och moderskap

      Alla Graviditet och moderskap →
      • Graviditetsplanering och tester
      • Graviditetsvård
      • Hälsa under graviditeten
      • Amning
      • Hud- och kroppsvård
    • Matning av barn

      Matning av barn

      Alla Matning av barn →
      • Flasknappar
      • Nappflaskor
      • Muggar
      • Matningstillbehör
      • Matförvaring
    • Barns hälsa
    • Barnhygien
    • Barnnäring
    • Nappar
    Alla Mamma och bebis →
  • Hem
    • Hem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alla Aromaterapi →
      • Diffusorer och förnebulare
      • Eteriska oljeset
      • Individuella eteriska oljor
      • Doftoljor
      • Rökelsepinnar
    • Hörselskydd

      Hörselskydd

      Alla Hörselskydd →
      • Hörselkåpor
      • Öronpropptillbehör
      • Öronproppar
    • Hemvård och städning

      Hemvård och städning

      Alla Hemvård och städning →
      • Badrumsstädning
      • Eco Zone 🍃
      • Köksstädning
      • Tvättmedel
      • Universalrengöringsmedel
      • Luktneutraliserare
    • Skydd mot insekter och fästingar

      Skydd mot insekter och fästingar

      Alla Skydd mot insekter och fästingar →
      • Elektroniska fästingavvisare
      • Insektsmedel
    • Husdjur

      Husdjur

      Alla Husdjur →
      • Djurtillbehör
      • Djurmat och godsaker
      • Djurvård och hygien
      • Kosttillskott för djur
      • Fästing- och loppskydd
    • Bastuutrustning

      Bastuutrustning

      Alla Bastuutrustning →
      • Bastu eterisk olja
      • Bastuverktyg och utrustning
    • Vattenfiltrering och flaskor

      Vattenfiltrering och flaskor

      Alla Vattenfiltrering och flaskor →
      • Vattenflaskor
      • Vattenfilter
    Alla Hem →
  • Hälsa
    • Hälsa
    • Hälsokost & näring

      Hälsokost & näring

      Alla Hälsokost & näring →
      • Drycker & dryckesblandningar
      • Frukost & flingor
      • Kaffe & te
      • Matolja & vinäger
      • Hälsodrycker & juice
      • Hälsosamma mellanmål
      • Örter & kryddor
      • Sylt, honung & söta pålägg
      • Nötsmör
      • Pasta & nudlar
      • Såser & kryddor
      • Sportnäring
      • Sockeralternativ
      • Alla Hälsokost & näring →
    • Intimhälsa

      Intimhälsa

      Alla Intimhälsa →
      • Kondomer
      • Glidmedel & intimvård
      • Vuxenprodukter
    • Medicinsk utrustning & tester
    Alla Hälsa →
  • Varumärken
    • Varumärken
    • Våra varumärken
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Toppvarumärken
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nya varumärken
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alla Varumärken →

    Märken

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Rea
  • Immunsäsongen
  1. Hem
  2. Vitaminer och kosttillskott
  3. Mineraler
  4. Kalcium

Kalcium

(49 produkter)
  • Krom
  • Kalcium
  • Jod
  • Järn
  • Magnesium
  • Kalium
  • Selen
  • Kiseldioxid
  • Zink
  • Mest relevant
  • Bästsäljare
  • Alfabetiskt, A–Ö
  • Alfabetiskt, Ö–A
  • Pris, lågt till högt
  • Pris, högt till lågt
  • Datum, gammalt till nytt
  • Datum, nytt till gammalt
Visa som

  • vitaminer, mineraler, probiotika och hudvård inför hösten




    Se nu
  • Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets
    10% rabatt

    Ostrovit

    Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Kalcium - 90 tabletter

    11 reviews
    Försäljningspris 69,64 kr Ordinarie pris 77,39 kr
    Enhetspris0,77 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Kalcium & Magnesium - 100 tabletter

    1 review
    Ordinarie pris 152,49 kr
    Enhetspris1,52 kr vardera
    Visa detaljer
  • Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules

    Medverita

    Medverita Kalciumcitrat 500 mg - 120 kapslar

    8 reviews
    Ordinarie pris 61,99 kr
    Enhetspris0,52 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Calcium Citrate Pure Powder - 227 g

    Now Foods

    Now Foods Kalciumcitrat rent pulver - 227 g

    No reviews
    Ordinarie pris 158,49 kr
    Enhetspris698,19 kr /kg
    Visa detaljer
  • Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Kalciumcitrat - 60 kapslar

    1 review
    Ordinarie pris 71,49 kr
    Enhetspris1,19 kr vardera
    Visa detaljer
  • ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml

    ChildLife

    ChildLife Flytande kalcium med magnesium, Naturlig apelsinsmak - 473 ml

    3 reviews
    Ordinarie pris 291,99 kr
    Enhetspris617,32 kr /l
    Visa detaljer
  • Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Kalcium från ostronskal med vitamin K2 MK-7 och D3 - 100 tabletter

    2 reviews
    Ordinarie pris 131,09 kr
    Enhetspris1,31 kr vardera
    Visa detaljer
  • Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets
    Slut

    Solgar

    Solgar Advanced Calcium Complex - 120 tabletter

    4 reviews
    Ordinarie pris 548,19 kr
    Enhetspris4,57 kr vardera
    Visa detaljer
  • Pharmovit D3-Vit 4000 Active - 120 Softgels
    10% rabatt

    Pharmovit

    Pharmovit D3-Vit 4000 Aktiv - 120 softgels

    2 reviews
    Försäljningspris 57,85 kr Ordinarie pris 64,29 kr
    Enhetspris0,48 kr vardera
    Visa detaljer
  • Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets

    Swanson

    Swanson Kalciumcitrat & Vitamin D3 - 250 tabletter

    3 reviews
    Ordinarie pris 233,59 kr
    Enhetspris0,93 kr vardera
    Visa detaljer
  • Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Kalcium & magnesium - 120 softgels

    2 reviews
    Ordinarie pris 139,29 kr
    Enhetspris1,16 kr vardera
    Visa detaljer
  • Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Kalcium D-glukarat 200 mg - 60 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 278,89 kr
    Enhetspris4,65 kr vardera
    Visa detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Orange - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Dryck Orange - 400 g

    3 reviews
    Ordinarie pris 173,99 kr
    Enhetspris434,98 kr /kg
    Visa detaljer
  • Solgar Calcium Magnesium Plus Zinc - 250 Tablets
    Slut

    Solgar

    Solgar Kalcium Magnesium Plus Zink - 250 tabletter

    1 review
    Ordinarie pris 256,19 kr
    Enhetspris1,02 kr vardera
    Visa detaljer
  • Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets
    Slut

    Solgar

    Solgar Kalcium Magnesium Plus Bor - 250 tabletter

    4 reviews
    Ordinarie pris 311,09 kr
    Enhetspris1,24 kr vardera
    Visa detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Lemon - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Lemon - 400 g

    2 reviews
    Ordinarie pris 173,99 kr
    Enhetspris434,98 kr /kg
    Visa detaljer
  • Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Kalcium 120 mg + Vitamin D3 - 120 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 85,79 kr
    Enhetspris0,71 kr vardera
    Visa detaljer
  • Solgar Calcium Magnesium with Vitamin D3 - 150 Tablets

    Solgar

    Solgar Kalcium Magnesium med vitamin D3 - 150 tabletter

    1 review
    Ordinarie pris 208,49 kr
    Enhetspris1,39 kr vardera
    Visa detaljer
  • Protego Calcium Effervescent - 20 Tablets

    Salvum

    Protego Brusande kalcium - 20 tabletter

    2 reviews
    Ordinarie pris 28,49 kr
    Enhetspris1,42 kr vardera
    Visa detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Grapefruit - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Dryck Grapefrukt - 400 g

    3 reviews
    Ordinarie pris 173,99 kr
    Enhetspris434,98 kr /kg
    Visa detaljer
  • Life Extension Bone Restore with Vitamin K2 - 120 Capsules
    Slut

    Life Extension

    Life Extension Bone Restore med vitamin K2 - 120 kapslar

    No reviews
    Ordinarie pris 320,59 kr
    Enhetspris2,67 kr vardera
    Visa detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Strawberry - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink St RAW bär - 400 g

    No reviews
    Ordinarie pris 177,59 kr
    Enhetspris443,98 kr /kg
    Visa detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Peach - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Dryck Persika - 400 g

    2 reviews
    Ordinarie pris 175,09 kr
    Enhetspris437,73 kr /kg
    Visa detaljer
  • Föregående
  • Sida 1 / 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nästa

Förstå kalciumets viktiga roll i kroppen

Kalcium är ett grundläggande mineral som utgör 1,4-1,7% av kroppsvikten, och 99% finns i skelettet. Denna viktiga beståndsdel är inte bara viktig för benhälsan utan fungerar även som en kofaktor för många enzymer, stöder cirkulationssystemet, och säkerställer en korrekt muskelfunktion. Även om kalcium är viktigt för alla, betonas dess betydelse särskilt under barndomen och andra viktiga livsskeden.

Hur kalcium fungerar i kroppen

Kalcium spelar en central roll för att bygga och upprätthålla starka, friska ben. Kroppen behöver ständigt fylla på sina kalciumförråd, eftersom en brist kan utlösa benavkalkning, som leder till benförlust och ökad känslighet TiB för frakturer. Utöver benhälsa, utför kalcium olika viktiga funktioner:

  • Underlättar neurotransmission genom att leda nervimpulser
  • Deltar i blodkoaguleringsprocesser
  • Reglerar cellregenerering och befruktningsreaktioner
  • Styr muskelsammandragningar och hormonfrisättning

Att säkerställa en tillräcklig kalciumtillförsel är särskilt viktigt under perioder med ökad efterfrågan, såsom graviditet, snabba tillväxtfaser, klimakteriet, och för äldre vuxna som upplever åldersrelateradåldersrelaterad förlust av bentäthet.

Kalcium kontra kalk: Förstå skillnaden

Det är viktigt att skilja mellan kalcium och kalk, eftersom de ofta förväxlas. Kalcium är det viktiga mineral som stöder benhälsan och finns i kosttillskott. Kalk, å andra sidan, är en kemikalie som används inom jordbruk och konstruktion och är inte lämplig för konsumtion. Även om kalksten, är en sedimentär bergart som innehåller kalciumkarbonat, är relaterad till kalcium, är det ett distinkt ämne.

Total Calcium: En viktig hälsoindikator

Totalkalcium är en viktig diagnostisk parameter som mäts i blodserum. Detta test hjälper till att utvärdera de totala kalciumnivåerna i kroppen och används vanligen för att övervaka hälsan hos ben, njurar, bisköldkörtlar, och matsmältningskanalen. Regelbundna mätningar av kalciumkoncentrationen blir allt oftare en del av förebyggande hälsoundersökningar för att upptäcka potentiella brister tidigt och möjliggöra insatser i rätt tid.

Kalciumets avgörande roll för barns hälsa

Kalcium är särskilt viktigt för barn, eftersom det spelar en avgörande roll för benutvecklingen och den allmänna tillväxten. Betydelsen av kalcium är som störst under de tre första levnadsåren när skelettet växer och utvecklas snabbt. Ett tillräckligt kalciumintag under barndomen kan bidra till att förebygga tillstånd som rakitis och minska risken för osteoporos senare i livet.

Kalciumrika livsmedel för en balanserad kost

Mejeriprodukter är välkända kalciumkällor, men många andra livsmedel kan hjälpa dig att tillgodose ditt kalciumbehov:

  • Fisk: Sardiner, lax, och skarpsill
  • Nötter och frön: Mandel, hasselnötter, och sesamfrön
  • Grönsaker: Grönkål, broccoli, brysselkål, och gröna bönor
  • Kalciumberikade livsmedel: Spannmål, fruktjuicer, tofu, och växtbaserade mjölkalternativ

När du väljer mejeriprodukter, välj alternativ med låg fetthalt eller fettfria alternativ för att undvika ett för högt intag av mättat fett. Kom ihåg, att en varierad kost rik på kalciuminnehållande livsmedel är nyckeln till att upprätthålla optimala kalciumnivåer och stödja den allmänna hälsan.

Slutsats: Omfamna kalcium för livslång hälsa

Att förstå vikten av kalcium och säkerställa ett tillräckligt intag är avgörande för att bibehålla starka ben, korrekt muskelfunktion, och allmän hälsa under hela livet. Oavsett om det är genom en balanserad kost eller kosttillskott, kan prioritering av ditt kalciumintag avsevärt bidra till ditt långsiktiga välbefinnande. Om du är orolig för dina kalciumnivåer eller överväger att ta tillskott, bör du rådgöra med hälso- och sjukvårdspersonal för att fastställa det bästa tillvägagångssättet för dina individuella behov.

Medpak

Upptäck Medpak – din pålitliga destination för premium hälso- och wellnessprodukter sedan 2014. Vi erbjuder noggrant utvalda kosttillskott, fitnesstillbehör och kosmetika från Kraków, Polen till kunder i hela Europa.

  • Facebook
  • Instagram
  • Sverige (SEK kr)

Information

  • Integritetspolicy
  • Returpolicy
  • Användarvillkor
  • Ångerrätt
  • Föreslå en produkt

Kundtjänst

  • Om oss
  • Betalningsinformation
  • Fraktinformation
  • Returer och byten
  • Impressum
  • Blogg
  • Vår grossistwebbplats
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-post: info@medpak.shop

Mån–Fre: 08:00-16:00

Kontakta oss nu

© 2026 Medpak.
Accepterade betalningsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Välj alternativ

Artikeln har lagts till i din varukorg.

Visa varukorg